Zubná hygiena sa netýka len ľudí

Je známe, že zvieratá, ktoré žijú v prírode, nepotrebujú žiadnu špeciálnu starostlivosť o zuby. Naopak zvieratá, ktoré žijú s ľuďmi, tú starostlivosť potrebujú. Prečo tomu tak je ? Dôvodom je šľachtenie. Práve šľachtenie má za dôsledok zmenu tvaru zubov a ústnej dutiny.

Zubnú hygienu by sme nemali prehliadať,  je totiž  dôležitá pre zdravie našich zvierat. V tomto článku sa zameriame na zubnú hygienu psov a mačiek. Povieme si odkedy začať a ako efektívne čistiť ich zúbky.

 

Kedy začať s čistením?

 

Platí, že čím skôr začneme, tým lepšie. Ak si vaše šteniatko či mačiatko zvykne na zubnú kefku, tak v dospelosti s ňou nebude mať žiadny problém. Takýto nácvik je dobré vykonávať niekoľkokrát do týždňa.

 

Čo k čisteniu potrebujeme?

 

Samozrejme zubnú kefku a pastu. Zubné kefky pre zvieratá sa nijako extra neodlišujú od bežných kefiek, ktoré používame aj my. Napríklad taká obyčajná zubná kefka, ktorá je určená pre deti, poslúži skvele. Obľúbenými sú aj obojstranné zubné kefky, ktoré umožňujú jednoduché čistenie malých aj veľkých plôch zubov. V prípade, že zviera odmieta kefku, môžeme použiť prstovú zubnú kefku, ktorá je alternatívou bežnej kefky. Pre predstavu ide o gumenú násadku na prst, ktorá je vybavená štetinami. Pri zubných pastách, to nie je už také jednoduché. Použitie zubných pást, ktoré sú určené pre ľudí je nevhodné. Dôvodom sú umelé sladidlá, ktoré sú pre zvieratá toxické.

 

Akú pastu je vhodné použiť?

 

Prioritou je dbať na to, aby pasta bola učená pre zvieratá. Najlepšie je použiť enzymatické zubné pasty, ktoré účinne odstraňujú povlak na zuboch, redukujú tvorbu zubného kameňa a zápach z papule. Navyše takéto pasty sa vyznačujú aj tým, že obsahujú príchuť. V obchodoch tak nie je problém zohnať zubné pasty s mäsovou či rybacou príchuťou.

Alternatíva ?

 

Ak si zviera nezvykne na kefku, tak môžeme mu dať vyčistiť zúbky ultrazvukom. Ide o nenáročný a efektívny zákrok, ktorý vykonáva skoro každý zverolekár. A čo špeciálne granule ? Granule síce môžu pomôcť pri čistení zubov, ale nikdy nenahradia čistenie kefkou a pastou. Ako doplnok stravy však nie sú na zahodenie. Vhodnými doplnkovými čistiacimi prostriedkami sú napríklad aj zubné gély či ústne vody určené pre zvieratá.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.