Starostlivosť o mačacie ušká

Mačka je síce čistotné zviera, ale o všetko sa sama nepostará. Jednou z vecí, ktorá patrí k pravidelnej starosti o mačky  je čistenie uší respektíve vonkajšieho zvukovodu.

 

Nečakajte kým bude neskoro

 

Zdravé a čisté ušká sú ukazovateľom toho, že naša mačka je zdravá. Okrem očí, sú to práve uši, ktoré nám napovedia, či náhodou mačka netrpí nejakými ochoreniami.

Zdravé ušká by nemali mať žiadne nečistoty, tmavé fliačiky či priveľa povlaku alebo mazu. Nadmernú prítomnosť  mazu v uškách mačky odstránime tým, že nanesieme kvapky, ktoré sú na to určené a následne pomaly pomasírujeme ušká tak, aby sa maz rozpustil a dostal z ušiek preč.  V žiadnom prípade nepoužívajte tyčinky do uší!

 

Aké sú najčastejšie choroby a ako ich liečiť ?

 

Ušný svrab. Hovorí sa, že svrab je najčastejším ochorením mačiek. Trpia ním najmä mačky žijúce vonku. Túto chorobu spôsobuje ušný roztoč, ktorý mačkám spôsobuje bolesť a  svrbenie. Mačky nakazené svrabom sa preto často škrabú a trasú hlavičkou.  Ak spozorujete takéto príznaky, treba čím skôr odniesť mačku k veterinárovi. Pozor si musíte dávať aj vy. Svrabom totiž dokáže infikované zviera nakaziť aj vás !

Liečba svrabu. So svrabom si rozhodne neporadíte sami. V tomto prípade je potrebný zásah veterinára. Najčastejšími látkami, ktorými lieči svrab sú ivermektín a avermektín. Nutná je aj izolácia od iným zvierat.

Kvasinkový zápal uší. Druhým najčastejším ochorením mačiek je kvasinkový zápal uší. Niekedy je na nerozoznanie od ušného svrabu. Túto infekciu nespôsobuje roztoč, ale najmä znížená imunita zvieraťa. Kvasinková infekcia nie je prenosná na človeka.

Liečba kvasinkovej infekcie. S tou si už poradíte aj vy. Postačí pravidelná dezinfekciakvapky, ktoré sú určené na liečbu zápalu.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.