Ako sa vyznať v mačacej reči ?

Niektorí ľudia, si viac rozumejú so zvieratami ako s inými ľuďmi. Iní naopak svojim domácim  miláčikom vôbec nerozumejú.

Určite sa aj vám už stalo, že ste nerozumeli svojej mačke. Nebojte sa, nie ste jediní. Tento problém má viacero ľudí. Hlavne sa to týka nováčikov, ktorí predtým mačku nemali.

Či už máte alebo ešte nie, tak určite sa vám nasledujúcich pár rád zíde.

Reč tela

No nebolo by to  krásne keby sa s nami naši maznáčikovia vedeli porozprávať? Síce rozprávať nevedia, ale to neznamená, že s nami vôbec nekomunikujú! Svoju náladu, pocity, nám vyjadrujú pomocou tela.

  • Pradenie. Je len málo mačiek, ktoré nepradú. Ide o prejav, ktorý vyjadruje spokojnosť mačiek. Aspoň vo väčšine to tak je. Stáva sa však aj to, že pradenie znamená vyjadrenie bolesti alebo strachu. Pokial je vasa macka nespokojna, s velkou pravdepodobnostou za to moze stravovanie. Uistite sa ze dostastava kvalitne granule pre macky a doplnky vyzivy pre macky.
  • Masírovanie pazúrikmi. Ide o prejav spokojnosti, najmä pred spánkom. Po tomto úkone, zvyknú ešte mačičky cicať. Väčšinou vaše oblečenie, ak ho nemáte odložené v skrini.
  • Obtieranie sa. Obtieraním sa o vás, vám vaša mačka ďakuje, prejavuje náklonnosť. Takto pekne si zároveň vás aj označí.
  • Ležanie na chrbte. Každý  z nás, sa potrebuje  občas pomojkať a mačky nie sú výnimkou. Ak vaša mačka leží na chrbte, tak  vám prejavuje pocit bezpečia a šťastia.
  • Chvost. Chvostom vie mačka asi vyjadriť všetko. Radosť vyjadruje ak ho má hore. Naopak ak je stiahnutý, tak má strach. Nervozitu vyjadruje mávaním chvosta. Tzv. naježený chvost znamená blížiaci sa útok a v neposlednom rade, chvost v tvare otáznika predstavuje záujem o hranie s oblubenou hrackou pre macky.
  • Škrabanie. Netrestať! Netrestať! Netrestať! Stáva sa, že nám v byte alebo dome, naše  mačky niečo poškriabu a my ich potrestáme. Chyba! Nerobia to naschvál. Skúste napríklad zabezpečiť  svojej mačke niečo na škriabanie a uvidíte, že už viac nebude škriabať tam, kde nemá.
  • Močenie. Nielen vás, ale aj teritórium si mačka potrebuje označiť. To si však už neznačí prostredníctvom obtierania sa, ale močením. Tento prejav by sa u spokojnej mačky nemal vyskytovať. Podceniť teda netreba zdravotný stav.

Tých prejavov je určite viac. Tie základné by však mal ovládať každý majiteľ respektíve budúci majiteľ mačiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.