Prečo hrať americký futbal?

Americký futbal je kolektívny šport, ktorého cieľom je dopraviť loptu do súperovho skórovacieho územia zvaného endzone. V tomto článku sa Vám pokúsime priblížiť dôvody, pre ktoré sa rozhodne oplatí tento šport hrať.

Vysoko kolektívna hra

V americkom futbale, viac ako v ktoromkoľvek inom kolektívnom sporte, záleží na výkone jednotlivca, ale zároveň je jednotlivec stále len súčasťou kolektívu. Systém hry je natoľko organizovaný, že ak jeden z hráčov na ihrisku nezahrá to čo má, hra je väčšinou stratená. Táto skutočnosť ma zároveň vplyv na náladu v mužstve a potrebu vytvárať dobré vzájomné vzťahy, kamarátstva a motivovať hráčov aby sa zbližovali aj po ľudskej stránke. V americkom futbale viac ako kde inde platí “ver svojim spoluhráčom”, ale zároveň si každý hráč musí uvedomiť, že sa ostatní na neho spoliehajú. Heslo amerického futbalu je „jeden za všetkých, všetci za jedné

Stratégia na prvom mieste

Každá hra v americkom futbale je plánovaná. Vždy, pred každým rozohratím lopty, sa na strane ofenzívy aj defenzívy volí “play”, teda to, čo sa bude hrať. Hlásia sa signály, ktoré sú naučené a natrénované. Na ich základe potom hráči vedia kam presne majú bežať, koho majú brániť, či blokovať alebo sa uvoľniť, či sa bude s loptou bežať alebo sa bude lopta prihrávať. Napriek prvému dojmu, že americky futbal je  chaoticky, úplný opak je pravdou. Stratégie je číslom jedna v americkom futbale. Platí, že ak zaváha jeden z hráčov, hra skončí inak ako bolo naplánované. Mužstvo amerického futbalu je len tak silné, ako jeho najslabší článok. Preto si musia hráči pomáhať a veriť si navzájom.

Hra okamihu

V americkom futbale sa celý zápas delí na jednotlivé hry “downs” alebo „plays“.  Aby bola daná hra úspešná,  musí sa v správnom okamihu správne urobiť to, čo treba urobiť. Každá hra je o jednom jedinom momente, od ktorého závisí, či sa daná hra podarí alebo nie.

Fyzicky náročný šport

Americky futbal je dril, ale vie človeka perfektne pripraviť po stránke kondičnej ale aj silovej. Krása je v tom, že telo dostáva komplexne zabrať tak po stránke zlepšovania kondície a sily, ale aj po stránke koordinácie a ovládania svalstva.

Miesto pre každého

V americkom futbale si nájde miesto každý. Či vysoký, štíhly, atletickej postavy a rýchly, alebo práve naopak malý, „veľký“ alebo pomalý. Výhoda amerického futbalu je tá, že potrebuje všetky typy hráčov a všetci sú pre tento šport potrební. Viac o futbale a skvele vylety za futbalom najdete na futbaltour

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.