poruchy oka

Nič nieje cennejšie ako zdravie. Ale rovnako platí že človek si začne uvedomovať ako cenné to zdravie vlastne je, až keď ho stratí. Viete si predstaviť že jedného dňa prídete o takú samozrejmosť ako je pre mnohých z nás zrak ?

A pritom to nieje úplne absurdná predstava, oko je mimoriadne zložitý a citlivý orgán, očné kliniky sú plné pacienov s viac či menej záväznými poruchami očného aparátu.

Aké sú tie najcastjsie ochorenia respektíve poruchy oka ? Ako ich liečiť ?

Krátkozrakosť (myopia)

Jedna z tých častejších porúch pri ktorej vidíme blízke predmety ostro a vzdialené rozostrené. Svetelné lúče sa nezbiehajú na sietnici ale pred miestom najostrejšieho videnia čo spôsobuje tento problém. Krátkozrakosť sa často rozvíja od detstva, vo väčšine pripadou dochádza k stabilizácii zraku – čiže krátkozrakosť sa nezhoršuje. Postihuje skutočne významné percento populácie, niektoré štúdie hovoria až o 1/3. Koriguje sa najčastejšie kontaktymi šošovkami a lieči veľmi efektívne laserovou operáciou oka.

Ďalekozrakosť (hypermetropia)

Podobne ako u krátkozrakosti, ide o veľmi bežnú poruchu videnia. Pri tejto ale naopak viditeľnosť predmetov s vzdialenosťou stúpa a máme problém zacieliť na predmety v našej blízkosti. Je to dedičné ochorenie, väčšinou sa prejavuje už u batoliat. Šošovka oka je ale veľmi flexibilná a dokáže tento stav kompenzovať tak táto porucha ostáva veľmi často neodhalená až do vyššieho veku – kedy šošovka stráca svoju flexibilitu. Liečba laserom LASIK alebo zLASIK je veľmi efektívna cesta ako sa zbaviť tohto očného problému ľahko, rýchlo, bezbolestne a hlavne natrvalo.

Starecká ďalekozrakosť (presbyopia)

Vzniká s vekom. Starnúca šošovka už nieje schopná efektívne sa prispôsobovať a stráca schopnosť sústrediť sa na blízke predmety – napríklad čítať malé písmenká. Veľmi efektívna cesta ako obmedziť negatívny dopad sú napríklad okuliare.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.