Operácia oka laserom ? Aké sú plusy a mínusy ?

Dnes je na internete obrovské množstvo informácií o všetko, často protichodných. Operácia očí nieje výnimkou. Práve informácie týkajúce sa zdravia sú veľmi podstatné, mali by sme venovať zvýšenú pozornosť triedeniu informácií a spoliehať sa na odborníkov. Operácia oka laserom je dnes cenovo dostupná a hlavne – pokiaľ ide o zdravie vyberajte si hlavne podľa kvality.

Čo treba spraviť v prvom rade ?

Možno to bude znieť ako klišé, ale nerozhodujte sa o ničom bez prehliadky u odborníka. V dnešnej dobe si každý rád spraví prieskum na internete aby mal prehľad a rôznych druhoch zákrokov, ich cenách. Ľudia chcú rozumieť tomu ako sa ich oko dá vyliečiť, čo je prirodzene. Určite sa ale nedajte zlákať na makretingove kampane ktoré síce môžu znieť výhodné , ale ľahko sa stane že vám predajú produkt ktorý pre vás nieje najvhodnejší, alebo dokonca vyslovene nebudete môcť využiť. O tom ktorý typ operácie je pre vás vhodný totiž musí rozhodnúť odborník. Pred tým ako vám dá záver vám spraví komplexné vyšetrenia a až na základe nich sa môžte spolu rozhodnúť pre najvhodnejší postup.

Je každé oko vhodné na operáciu laserom ?

Žiaľ nie. Zásadným faktorom sú fyziologické parametre oka – napríklad hrúbka očnej rohovky. V prípade že nieje dostatočná, je operácia Lásik nevhodná. V niektorých špeciálnych prípadoch sa dokonca neodporúča akákoľvek laserová operácia – napríklad pri neštandardné zakryvenej rovovke alebo keratokonuse. V takom prípade sa pristupuje sa k iným riešeniam. Veľmi populárnym variantom je napríklad implantovanie vnútroočnej šošovky.

Štandardné sa laserom vykonávajú korekcie zraku v rozsahu od -0.5 až do -9 dioptrií pri krátkozrakosti. Spektrum pre operáciu ďalekozrakosti je trochu menšie a aj výsledku niesu tak dobre ako pri krátkozrakosti, ale stále je operácia veľmi vhodným riešením. Optimálne sa vykonáva pri +0.5 až +4 dioptrie.

Akú variantu si vybrať ? LASIK, LASEK alebo PRK ?

Všetky laserové operácie sa vykonávajú pri lokálnej anestéze očnými kvapkami – pacient je celý čas pri plnom vedomí. Operácia je bezbolestná a bezproblémová, pacient štandardné nemá žiadne závažné komplikácie ani bezprostredne po jej ukončení.
LASEK (odborné laser epithelialkeratomileusis ) je jednou z najpopulárnejších očných operácií. Pri operácií sa mechanicky odstráni očný epitel a laserovo zoperuje vrchná časť rohovky. Po zákroku sa epitel priklopí naspäť a na oko sa nasadí kontaktná šošovka ktorá výrazne zmierňuje akékoľvek komplikácie po zákroku.

Nevýhodou LASEKu a ostatných povrchových metód je vznik jemnej jazvičky na rohovke. Táto sa ale dá ďalším laserovým zákrokom jednoducho a rýchlo odstrániť. Vo všeobecnosti je LASEK veľmi populárny (vykonáva sa už viac ako 20 rokov) bezpečný a má výborne výsledky.

LASIK (odborné laser-assisted in-situ keratomileusis) je veľmi moderný a čím ďalej tým populárnejší typ operácie oka. Jeho princípom je vytvorenie lamely alebo flapu. Štandardné je to operácia ktorá je najmenej bolestivá a pacient po nej bezproblémovo vidí prakticky okamžite. Nevýhodou je že lamela neprirastá k rohovke napevno a pri úraze sa môže oddeliť. Tento problém odstraňujú niektoré varianty LASIKu – napríklad Z-LASIK ktorý vytvára lamelu do tvaru písmena V vďaka čomu lepšie západne do rohovky.

Najmodernejším typom laserovej operácie je metóda RELEX alebo SMILE. Jej najväčšia výhoda je že sa pri nej nevytvára flap. Laser pracuje vo vnútri oka a po ukončení zákroku sa prebytočná časť rohovky jednoducho vytiahne. Jej výhody sú úplná bezbolestnosť, okamžite plné videnie a minimálne riziko komplikácií po operácií, nevýhodou vyššia cena. Pri tomto type operácie obzvlášť záleží na hrúbke rohovky.
PRK alebo Fotorefrakčná keratektómia je najstaršia metóda laserovej operácie oka. Používa sa ojedinele – najmä keď má pacient mimoriadne tenkú rohovku. Jej nevýhodou je pooperačná bolestivosť a dlhšia rekonvalescencia.

Nezabudnite !

Spraviť si prehľad je dôležité ale najpodstatnejšie je prísť na vyšetrenie a nechať odborníka vykonať diagnostiku. Výsledky zákrokov v odborných centrách sú na Slovensku na veľmi vysokej úrovni a pracujú u nás skutoční odborníci – takže zahoďte obavy a zmeňte svoj život !

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.