O futbale

Čo je to vlastne futbal ?

Futbal je kolektívna loptová hra, ktorá je považovaná za najpopulárnejší šport na svete. Pojem pochádza z angličtiny a vzniklo spojením slov foot (noha) a ball (lopta). Futbal je najpopulárnejším loptovým športom na svete! Hrá na obdĺžnikovom ihrisku o predpísaných rozmeroch. Na každej strane proti sebe stoja dve 11 členné  družstvá, ktoré sa snažia súperovi dať gól, ktorý znamená jeden bod pre dané mužstvo. Vyhráva to družstvo, ktoré má viac bodov.

Gól znamená stav, keď sa lopta na futbal dostane celým objemom medzi tri tyče tvoriace samotnú bránu a bránkovú čiaru umiestnenú na zemi. Pri hraní sa môžu používať hlavne nohy, ale  tiež aj hlava a ďalšie časti tela. Výnimkou sú ramená a ruky. Jedine brankár môže používať ruky pre chytanie a vyrážanie lopty.

 

Prečo je futbal tak populárny ?

 

Dôvodom jeho popularity sú jednoduché pravidlá a minimálna náročnosť na vybavenie. V podstate si stačí zaobstarať len loptu. Podľa medzinárodnej futbalovej federácie FIFA, hrá pravidelne, alebo sleduje futbal najmenej 240 miliónov ľudí vo viac ako 220 krajinách sveta!

Aké výhody prináša pravidelné hranie futbalu ?

  • Aeróbne cvičenie. Blahodarné účinky pre naše zdravie, predovšetkým srdce a cievny systém. Pravidelný tréning slúži ako prevencia vzniku vysokého tlaku, infarktu a ďalších srdcových a cievnych chorôb. Znižuje sa pulz, čo je veľmi výhodné pre srdce, ktoré musia pracovať nepretržite celý život.
  • Pravidelné cvičenie pôsobí pozitívne aj na duševné zdravie. Uvoľňuje endorfíny a ďalšie podobné takzvané hormóny šťastia. Bojuje tak proti nadmernej stresovej záťaži
  • Podporuje socializáciu. Futbal je kolektívna hra a človek tak uspokojuje biologickú potrebu sociálneho naplnenia.

Čo si treba zaobstarať ?

 

Pri profesionálnom hraní, budete potrebovať: dres a trenírky, podkolienky, chrániče a kopačky.  Pre rekreačné hranie Vám bude treba: lopta, kopačky, chrániče, rukavice(brankár),a ostatné  futbalové príslušenstvo, ktoré nemáte k dispozícii.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.