Futbal – šport vhodný pre každého

V americkom futbale si nájde miesto každý. Nezáleží na výške, váhe či rýchlosti. Tento šport ponúka pozície pre každého z Vás. V tomto článku sa pokúsime Vám priblížiť jednotlivé základné herne pozície a typy hráčov, ktoré si vyžadujú.

 

Pozície v  útoku

 

  1. QB (Quarterback) – je najdôležitejší hráč útoku. Rozohráva loptu, riadi útok, rozhoduje s trénerom čo sa bude hrať. Tento hráč musí byt rozumný, rozvážny, veľmi rýchly a pohyblivý na nohách, s dobrým prehľadom o hre a silnou a presnou rukou pri hádzaní.
  2. WR (Wide receiver) –najdôležitejšou úlohou tohto hráča je prijímať prihrávky. Sú to veľmi šikovní, väčšinou vyšší hráči s veľkou výbušnosťou a rýchlosťou a šikovnými rukami.
  3. TE (Tight end) – Ide o pozíciu, ktorá v sebe zahŕňa prvky ofenzívneho linemana a WR, jeho úlohou je často blokovať a zastavovať hráčov defenzívy pri útoku na QB, ale aj prijímať prihrávku a získavať posun v hre. Títo hráči odvádzajú veľa čiernej práce pre tím, ale tak isto zažívajú okamihy slávy. Obyčajne má hráč na pozícii TE okolo 170-190 cm cez 100 kíl a potrebujú byt silní na nohách, ale nemusí byť rýchly.
  4. FB (Fullback) – Hráč na tejto pozícii väčšinou behá s loptou, ktorú mu odovzdá QB. Je nižšej postavy, so silnými nohami a ma rád “melu”. Časťou úlohou pre neho je prerážať cestu pre ďalších hráčov cez obranne línie súpera.
  5. HB/TB/RB (Halfback/Taleback/Runningback) – je to jedna pozícia s rôznym pomenovaním a s náplňou veľmi podobnou ako fullback. Tento hráč však využíva, ako svoju prednosť, skôr rýchlosť a šikovné nohy. Hráč, ktorý hráva na tejto pozícii, je väčšinou nízky, chudší, ale ma silne a rýchle nohy.
  6. OL (ofenzívny lineman) –Títo hráči nikdy neprijímajú loptu, nikdy s ňou nebežia, v podstate skoro nikdy neskórujú! Ich primárnou úlohou je chrániť QB, blokovať hráčov defenzívy, aby nemohli útočiť na QB a pripadne prerážajú cestu pre hráčov, ktorí bežia s loptou. Delia sa na centra, guardov a tacklov. Títo hráči sú najväčší hráči útoku. Skvelý lineman váži tak 130 až 150 kil, je veľký, ma dlhé ruky a je schopný svojim veľkým telom zastaviť hráča.

 

Pozície v obrane

 

  1. DL – opakom ofenzívneho linemana je v obrane defenzívny lineman. Títo hráči majú za úlohu útočiť na QB a zastavovať beh útočníkov. Delia sa na tacklov a endov. Defenzívny tackle je hráč, ktorý musí byt veľký, silný, stabilný na nohách. Defenzívny end je zase veľmi silný hráč, dokáže si poradiť s OL, prekonať ho a zložiť FB alebo QB.
  2. LB (linebacker) – táto pozícia v sebe zahŕňa hráčov, ktorí vznikli z defenzívnych linemanov. Je určená na zastavovanie behov súpera, ale aj proti passovej hre. Linbacker je univerzálny hráč, silný, tvrdý a všestranný. Linebacker môže byt vysoký, silnejší, ale aj nižší a rýchly, alebo kombinácia týchto faktorov. Podstatné je, aby sa vedel dobre orientovať v hre a vedel kedy a kde má byť.
  3. CB (cornerback) – ideálny cornerback by mal byť menší, rýchly a chudý. Najdôležitejšou úlohou hráča je nedovoliť súperovi hrať passovú hru.
  4. S (safety) – posledná línia obrany. Poznáme dva druhy FS (free safety) a SS (Strong safety). Títo hráči sú často kombináciou LB a CB. Hráči musia mať prehľad v hre, chápať čo sa na ihrisku deje a byt si istí v zastavovaní súpera. Postavou bývajú niečo medzi cornerom a linebackerom.

Viac info o futbale a skvele vylety za futbalom najdete na futbaltour.sk !

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.