Doprajte vášmu psovi mať vlastný jedálniček

Každý, kto si zaobstará malé šteniatko, tak má z neho určite veľkú radosť. S príchodom psa do vašej domácnosti však prichádza aj potreba sa o neho primerane starať. Starostlivosť o psa  okrem iného zahŕňa aj vhodné zostavenie jedálnička. Veru tak, aj pes má mať svoj vlastný jedálniček. V žiadnom prípade nie je vhodné dávať psovi zvyšky z toho, čo ste nedojedli.  V tomto článku Vám prinášame niekoľko tipov, ktoré Vám pomôžu k tomu, aby bol váš pes zdravý a šťastný.

 

Jedálniček podľa veľkosti

 

Malý psík nezje toľko ako veľký. Na druhej strane čím je pes väčší, tým nepotrebuje prijať toľko energetickú stravu. Malé plemená si však vyžadujú viac energetickú a tukovú stravu, ako plemená väčšie.

 

Jedálniček podlá plemena

 

Každé plemeno je iné.  Sú plemená, ktoré skvelo spaľujú kalórie, ale aj plemená, ktoré sa často prejedajú. Predtým než si zaobstaráte psa, by ste  si mali prečítať charakteristiku jednotlivých plemien. Je to dôležité hlavne preto, že budete vedieť dopredu na čo sa pripraviť respektíve na čo si dávať pozor.

 

Jedálniček podľa aktivít a životného štýlu

 

V tomto prípade je potrebné rozlišovať medzi tým, či psov chováme vnútri alebo vonku. Taktiež je vhodné rozlišovať psov, ktorí sú výstavní a tých, ktorí sú pracovní. Pes žijúci vnútri, má väčšie riziko nadváhy. Je to najmä z dôvodu, že nemá priestor na výbeh. Bohužiaľ pár minútová prechádzka po vonku nestačí. Rozmaznať psa, môže niekedy spôsobiť viac škody ako úžitku.  Rovnako aj  pracovný pes potrebuje mať špeciálny  jedálniček. Už len kvôli ich špecializácii, si vyžadujú je nutné aby mali zdravú výživnú stravu. Úpravu stravy si vyžaduje aj sučka v čase gravidity. V tomto prípade je vhodné stravu obohatiť o proteíny a minerály.

 

Jedálniček podľa veku

 

Mladý verzus starý.  Ako sa hovorí, so starobou prichádzajú aj choroby. A týka sa to aj psov. O starobe psa, môžeme hovoriť vtedy, keď prežije 75 % života. Ak ste sa o jeho stravu preventívne starali, tak by Váš pes mal dožiť bez vážnych chorôb.

Vitalitu mu zaručia rôzne vitamíny a esenciálne mastné kyseliny, ktorými viete obohatiť jeho každodennú stravu.  V prípade, že Váš staručký domáci maznáčik ochorel, musíte zvoliť inú stravu.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.