Ako prepraviť tovar pri nákupe cez internet ?

V dnešnej modernej dobe, sa už ťažko hľadá niekto, kto by ešte nemal skúsenosť s kúpou/predajom tovaru cez internet. Môžte si vybrať z pohodlia domova, nelimituje vás vzdialenosť, porovnanie najvýhodnejšej ceny je veľmi ľahké. Ale ruka v ruke s tými všetkými možnosťami idú aj komplikácie. Keď nájdem tovar ktorý chcem a za najvýhodnejšiu cenu v krajine vzialenej 500 alebo viac kilometrov – ako ho prepravím až ku mne ?

 

Nákup a doprava z globálnych portálov

 

Jedným z globálnych obchodov, je aj tzv. Ebay. Jedna sa o obchodnú webovú stránku, ktorá okrem samotného nakupovania a predávania, ponúka aj online aukcie. Platenie je špeciálne v tom, že za tovar zaplatíte predom. Hneď ako si tovar  vložíte do vášho internetového košíka a kliknete na zaplatiť, vás stránka výzve k platbe. Na výber máte z dvoch možnosti.

 

Zadanie údajov vašej platobnej karty

V prípade, že nemáte konto Paypal, môžete zadať pri platbe priamo údaje vašej platobnej karty. Tento spôsob platby sa však neodporúča.

 

Platba cez Paypal

Pri tomto spôsobe platby, žiadny predávajúci neuvidí vaše bankové údaje. Paypal je internetový platobný systém, ktorý umožní prevod peňazí medzi zákazníkom a predávajúcim. Funguje na princípe, že z vašej karty si stiahne sumu za tovar a presunie ju na účet predávajúceho. Je to určite lepší spôsob platenia než priame poskytnutie bankových údajov predajcovi, ktorého nepoznáte.

 

Doprava

 

Národné servery Ebay,  sa nelíšia iba odlišným jazykom, prípadne ukazovaním inej meny, ale aj dopravou tovaru. Niektoré národné servery, ponúkajú často dopravu, ktorá  je predražená. Stáva sa aj to, že niektoré servery ani neponúkajú dopravu do určitej krajiny. Veľké poštovné si účtujú napríklad USA a naopak často poštovné zdarma, ponúka Čína.

Ideálnym riešením pre prepravu malých ale aj velkorozmenych tovarov je využiť službu postavenú na aukčnom princípe. Veľmi jednoducho si zadáte dopyt – čo chcete prepraviť, odkiaľ a kam – a necháte prepravcov aby sa o vašu zákazku pobili. Takto získate najlepšiu cenu a máte možnosť vybrať si z overených dopravcov toho, ktorému dôverujete.

Takéto služby sú bežne v zahraničí a pomaly prenikajú aj do strednej Európy, prvá lastovička je Getshipment.

 

Na čo si dať pozor?

 

Pozor by ste si mali dať najmä na DPH a clo. Platí, že DPH sa nevyhnete vtedy, ak kupujete tovar nad 22 eur. Clo budete musieť zaplatiť, ak  hodnota tovaru je vysia ako 150eur.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.