Aké sú povrchové metódy laserových operácii očí

Hovorí sa, že oči sú najčítanejšou knihou na svete. Ak nám však naše oči neslúžia, tak ako majú, tak si bez dioptrických okuliarov prípadne šošoviek, neprečítame žiadnu knihu.

Všetko sa však vyvíja a postupne dioptrické okuliare a šošovky nahrádza laserová operácia. Tá sa delí do dvoch hlavných kategórii: hĺbkové metódy s rezom a povrchové metódy bez rezu. Ak sa vám viac páči metóda bez rezu, tak vás tento článok určite zaujme.

Viete o čo ide a aké metódy, ponúka povrchová laserová operácia ? Aké sú plusy a mínusy takejto operácie? Pri povrchovych  metodach sa zákrok vykonáva na povrchu oka. Na začiatku sa  odstráni  povrchová časť oka tzv. epitel rohovky. Po odstránení epitelu, sa rohovka vybrúsi na požadovanú dioptriu.

Lasek.

Povrchová časť oka (epitel rohovky), sa za pomoci roztoku alkoholu ručne odstráni a následne sa rohovka  zbrúsi a epitel sa vráti späť na pôvodné miesto.

Táto metóda, nám zaručí: menšiu bolesť po operácii  a krátku dobu hojenia. Po operácii musíme nosiť šošovku, ktorú nám po pár dňoch vyberú. Nevyhneme sa ani spočiatku častým kontrolám.

Fotorefrakčná keratektómia.

Ide o najstaršiu a v súčasnosti čoraz menej využívanú metódu. Využíva sa najmä v prípade ak ľudia majú tenké rohovky alebo suché oči. Operácia  prináša pocit väčšej bolesti a pár dni  neobľúbený obväz.

Fototerapeutická keratektómia.

S touto metódou sa odstráneniu očných vád nedočkáte. Využíva sa totiž na úpravu rohovkových degenerácii či  jaziev.

Plusy /mínusy

Asi všetko v našich životoch, má svoje plusy a mínusy. Výnimkou nie je ani táto povrchová operácia očí. Jednoznačným plusom je operácia bez rezu. Výhodou je určite aj pomerne krátky čas zákroku. Dokonca ani  riziková práca či šport nie je prekážkou. Za mínus možno považovať pooperačné pocity, ktoré  zahŕňajú  najčastejšie krátkotrvajúce pálenie.

Ako môžeme vidieť, operácia nám prináša viac výhod ako nevýhod. Preto neváhajte už ani  deň a informujte sa o u odborníkov a zmeňte svoj život k lepšiemu.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.