Aké máte povinnosti pred sťahovaním do zahraničia?

Ste nadšení z predstavy života v zahraničí ? Chcete zažiť niečo nové alebo si nájsť lepšiu prácu?  V tomto  článku si povieme o tom, aké máte povinnosti pred vycestovaním do zahraničia.

 

Dve formy sťahovania

 

  1. Dočasné. Pri tomto druhu sťahovania, ste síce dlhodobo v zahraničí, ale nemusíte meniť adresu vášho trvalého bydliska.
  2. Trvalé. Táto forma sťahovania znamená, že ste sa presťahovali pravdepodobne navždy. Z tohto dôvodu je už zmena trvalého bydliska nutná.

Aké sú povinnosti ?

 

  • Ste povinní zmenu bydliska nahlásiť v ohlasovni pobytu, kde musíte zodpovedať otázky typu: prečo odchádzate preč alebo aké máte najvyššie ukončené vzdelanie.
  • Odsťahovanie nahláste aj na úrade práce a zdravotnej poisťovni.
  • Nezabudnite odovzdať Váš občiansky preukaz na okresnom riaditeľstve Policajného zboru alebo na zastupiteľskom úrade SR.

Víza a povolenia. Pracovné povolenia nepotrebujete v krajinách Európskej únie. Slováci k tomu majú ešte možnosť navštíviť aj viacero svetových krajín. Bezvízový styk však nefunguje všade a pred odchodom by ste si mali dobre naštudovať zákony, ktoré platia v krajine, do ktorej sa sťahujete. Rozhodne by ste mali vedieť, či budete potrebovať víza pracovné povolenie alebo iné špeciálne povolenia.

Cestovné poistenie. Aj v prípade, že cestuje na krátko, tak je potrebné aby ste mali cestovné poistenie. Bude sa Vám vtedy, keď budete potrebovať liečbu alebo keď sa Vám napríklad  stratí batožina.

Zdravotné poistenie

  • Poistení môžete byť iba v jednom štáte Európskej únie.
  • Poistenie by ste mali mať uzavreté v štáte s trvalým bydliskom alebo v štáte, kde pracujete.
  • Pri trvalom presťahovaní do zahraničia, nezabudnite zrušiť zdravotné poistenie v krajine, kde momentálne žijete .

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.